A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти Гречаноподівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області

Від атестації до атестації: організація роботи педагога

 

Відповідно до законодавства атестація педагогічних працівників має проводитись не менше одного разу на 5 років, крім випадків, визначених пунктом 7 розділу Положення. Тож цей процес є циклічним. Як педагогам побудувати ефективну стратегію професійного розвитку згідно зі своїми правами та обов'язками? У цьому матеріалі ми підготували огляд освітніх продуктів «На Урок», які допоможуть організувати плідну роботу в міжатестаційний період з урахуванням індивідуальних потреб та якісно підготуватись до комплексного оцінювання професійної діяльності.

Підвищення кваліфікації педагогів 

Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації й проводиться в міжатестаційний період відповідно до законодавства. Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників встановлено таку періодичність та мінімальний загальний обсяг підвищення кваліфікації впродовж п'яти років для педагогів:

 • закладів загальної середньої та фахової передвищої освіти – щороку. Мінімальний обсяг – 150 годин (5 кредитів ЄКТС);
 • закладів дошкільних, позашкільних, професійних (професійно-технічних) закладів освіти – не рідше одного разу на п’ять років. Мінімальний обсяг – 120 годин (4 кредити ЄКТС).

Згідно з нормативними документами педагогам гарантується вільний вибір установ та організацій, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників. Освітній проєкт «На Урок» як суб'єкт підвищення кваліфікації працює відповідно до вимог чинного законодавства, надаючи послуги, спрямовані на професійне зростання педагогів за різномантіними напрямами та всебічний розвиток учасників освітнього процесу.

Наша команда приділяє велику увагу організаційним питанням підвищення кваліфікації педагогів та підходить до цієї роботи комплексно. Ми слідкуємо за новинами у цій сфері, опрацьовуємо нормативно-правову базу та готуємо огляд документів у статтях нашого Журналу. Ми організовуємо проведення заходів за участю досвідчених освітніх експертів, під час яких розглядаємо шляхи та інструменти підвищення кваліфікації та самоосвіти вчителів, зокрема в умовах воєнного часу. Адже кожен педагог має знати не тільки власні обов'язки, а й права. Тож аби вам було зручніше зорієнтуватися у великому масиві інформації, ми виокремили наші освітні продукти за цією темою:

А вже зовсім скоро відбудеться масштабний  Освітянський форум «Підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників». Цей формат обговорення є унікальним, адже під час ефіру ви матиме змогу поставити запитання експертам та обговорити конкретні проблемні випадки, з якими стикаєтесь. 

У цих статтях ми розглянули вимоги та можливості для професійного розвитку педагогів:

 1. керівників закладів освіти; 
 2. вчителів початкової школи;
 3. вчителів, які викладають у 5-6 класах НУШ;
 4. вчителів-предметників.

Також у цій статті ви зможете знайти посилання на огляд онлайн-курсів «На Урок» за різною тематикою та окремі переліки заходів за напрямами «Робота з дітьми з особливими освітніми потребами» та «Надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу».

 • Секрети успішної атестації: організація роботи в міжатестаційний період. У цьому матеріалі ми систематизували основні вимоги нормативних документів, які допоможуть побудувати чітку та ефективну траєкторію  роботи педагога в міжатестаційний період.
 • Огляд Типових програм підвищення кваліфікації педагогів. У цих статтях ми підготували огляд деяких Типових програм за різними напрямами:
 1. розвиток цифрової компетентності педагогічних працівників;
 2. підвищення кваліфікації для вчителів закладів загальної середньої освіти, які впроваджують Державний стандарт базової середньої освіти;
 3. набуття (вдосконалення) компетентностей зі здійснення наставницької діяльності.  

Крім того, побудувати власну траєкторію професійного зростання з урахуванням сучасних вимог допоможе курс «Підвищення кваліфікації та професійне зростання освітян: шляхи і можливості» від команди Освітнього проєкту «На Урок». Під час навчання ви навчитесь  правильно трактувати законодавчу базу, дізнаєтесь про сучасні способи самопрезентації та ознайомитесь з ресурсами, які можна використати для професійного зростання.

Атестація педагогів

Із вересня 2023 року комплексне оцінювання професійної діяльності педагогів здійснюється згідно з новим Положенням про атестацію педагогічних працівників. Аби допомогти освітянам розібратися у всіх тонкощах цього документа, ми вже провели серію заходів, присвячених цій темі, які ви можете переглянути у запису:

Також різні аспекти проведення атестації педагогічних працівників ми детально розглянули у цих статтях:

Звісно, як і будь-який фундаментальний документ, який нещодавно набув чинності, Положення потребує додаткових роз'яснень від автора нормативного документа та інших компетентних офіційних джерел. Адже є досить багато нетипових проблемних питань, розв'язання яких не регламентуються нормами наказу чи мають неоднозначне трактування. Слід зазначити, що з метою вдосконалення цього документа наказом МОН від 06.11.2023 №1360 створено робочу групу, якій доручено розробити проєкт змін до Положення про атестацію педагогічних працівників. Тож як тільки ми отримаємо відповідний наказ після проведення процедури реєстрації в Міністерстві юстиції України, ми обов'язково підготуємо його огляд. Слідкуйте за анонсами!

Сертифікація вчителів

Сертифікація педагогічних працівників – це процедура зовнішнього оцінювання професійних компетентностей вчителя, яка здійснюється на добровільних засадах виключно за його ініціативою. І успішне проходження сертифікації має чимало переваг! Зокрема наявність сертифіката зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням/збереженням кваліфікаційної категорії, педагогічного звання. 

МОН вже визначило категорії вчителів, які зможуть взяти участь у сертифікації у 2024 році (вчителі початкової школи, вчителі навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство», вчителі математики та вчителі української мови і літератури, які викладають у 5-6 класах НУШ) та затвердило дати реєстрації. Тож,  якщо ви вирішили спробувати власні сили у процедурі зовнішнього оцінювання професійних компетентностей та бажаєте ефективно підготуватись до неї, радимо переглянути наші заходи:

Крім того, наша команда підготувала декілька статей, в яких розглянули основні засади сертифікації та конкретні етапи її проведення:

Наша команда щиро бажає вам високих професійних досягнень! У свою чергу ми намагаємось охопити більшість напрямів роботи освітян, щоби кожен педагог мав можливість знайти ідеї для натхнення та отримати відповіді на запитання. Тож чекаємо на вас на Освітянському форумі та запрошуємо долучитись до нашої спільноти вчителів-інноваторів, які мають бажання змінювати українську освіту на краще. Разом до Перемоги! 

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень