A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти Гречаноподівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області

Які професії матимуть попит в Україні після нашої перемоги? Думки експертів

Фото без опису

Які зміни на ринку праці очікують нас після закінчення війни? HR-експертка Любов Вікторенко зібрала фахові думки про те, яких спеціалістів потребуватиме ринок та яким новим стандартам їм необхідно буде відповідати.

Український ринок праці зараз переживає найгірше, з чим може стикнутися людство, — війну з усіма її похідними. Цифри, які наводить Національний інститут стратегічних досліджень, поки змальовують не дуже оптимістичну картину: падіння доходів, зростання безробіття та зменшення кількості вакансій на ринку.

Чи можемо ми після перемоги України (яка, віримо, обов’язково станеться) очікувати на позитивні зміни? Щоб дізнатися про майбутнє ринку праці, я звернулася до експертів, які мають стратегічне бачення й уже зараз можуть окреслити певні тенденції та назвати професії, що матимуть попит в Україні після закінчення війни.


Роман Шеремета

Фото без опису

Український економіст, науковець, доктор філософії (PhD) з економіки 

Є три стратегічно важливі сектори, про які йдеться у різних планах розвитку України, тому професії в них будуть важливими:

  • військово-промисловий комплекс і все, що з ним повʼязано;
  • IT-галузь;
  • авіа- та космічна індустрія. 

Крім цього, будуть актуальними професії, пов’язані з розбудовою України, на яку піде в найкращому разі одне десятиліття, якщо не більше. Це інженери конструкцій, дизайнери, що можуть розробляти схеми, мапи тощо. Також потрібними для відновлення України будуть фахівці з агропромисловості й розмінування. Окремо можна передбачити попит на фахівців із проєктного менеджменту. Треба буде втілити в життя десятки тисяч проєктів, тому знадобляться професіонали, здатні взяти окремий проєкт і довести його до кінця.
Серед навичок, необхідних для відновлення України в майбутньому, дуже важливими будуть знання англійської мови та розуміння міжнародних стандартів. Це актуально для всіх вищезгаданих професій. Бо всі процеси, що будуть відбуватися, будуть відбуватися в кооперації з західними партнерами. 


Наталія Морозова

Фото без опису

Керівна партнерка Havas Creative Group Ukraine

Після нашої перемоги нам доведеться відбудовувати країну, і, очевидно, такий план передбачатиме модернізацію інфраструктури, запровадження західних стандартів, запуск нових інвестиційних проєктів. Уже зараз спостерігається помітний інтерес західних компаній до українського ринку. Поки що це можна назвати «зазирають навшпиньки», але зрозуміло, що вони планують зайти в Україну чи розширити свою діяльність, якщо вже були тут присутні.

Усе це означає, що буде попит на керівників, проєктних менеджерів, спеціалістів робочих професій. І не лише в галузі будівництва, а в усіх галузях. Також будуть потрібні люди, які вміють і можуть працювати з західним бізнесом, з донорськими організаціями. Нові компанії будуть конкурувати з тими, хто вже присутній на нашому ринку, тому матимуть попит також спеціалісти з реклами та комунікацій.

З 2014 року був помітний розвиток послуг медичної реабілітації в широкому розумінні, тому цей сектор і ці спеціалісти матимуть попит і надалі.

Окремо треба сказати про ІТ та високі технології. На таких спеціалістів і до цього був кадровий голод, але після перемоги вони стануть особливо цінними. На них, крім інших, будуть «полювати» і рекрутери медичних та військових організацій. Особливу увагу хочу приділити спеціалістам, яких зараз мало навіть у світовому масштабі. Це фахівці зі штучного інтелекту (ШІ), здатні підвищити ефективність майже будь-якої роботи.

Це доволі молода галузь, тому українці можуть упевнено зайняти в ній лідерські позиції, як зайняли хороші позиції, наприклад, у тій же ІТ-індустрії. Наша суперсила полягає у відсутності того консерватизму, який гальмує модернізацію та притаманний більш стабільним економікам і суспільствам. Ми відкриті до всього нового, не боїмося впроваджувати нові рішення «з коліс» чи щось зламати, бо якраз і прагнемо зламати все те застаріле, що дісталося нам у спадок від радянської системи. Ми дуже мотивовані модернізуватися, і ніщо не стримає нас на цьому шляху. Отже, чим би ви не займалися, вчіться покращувати свою роботу за допомогою ШІ.

Брак необхідних спеціалістів і робочої сили традиційно компенсується іноземними кадрами. Але українські спеціалісти загалом мало відрізняються від західних. А в певних галузях (і я це кажу абсолютно щиро) ми об’єктивно кращі. І головне — ми більш мотивовані. Нашим додатковим стимулом має стати бажання побудувати нову, потужну, розвинену країну. І я вірю, що нам це під силу.

Роман Ємець

Фото без опису

Директор Smart Urban Solutions

Прогнозувати, які професії будуть найпотрібнішими в Україні після війни, доволі складно, але я можу зробити декілька припущень на основі поточних тенденцій та відновлення інфраструктури.

  • Інженери й технічні спеціалісти. Значна кількість інфраструктури в країні потребує відновлення та модернізації, особливо у галузях будівництва, енергетики та транспорту.
  • ІТ-фахівці. Сфера інформаційних технологій продовжує розвиватися в Україні, тож попит на кваліфікованих фахівців у галузі програмування, аналітики та кібербезпеки зростатиме.
  • Медичні працівники. Війна та пандемія COVID-19 підкреслили важливість сильної медичної системи. Лікарі, медсестри й інші медичні фахівці матимуть високий попит на ринку праці.
  • Фахівці з екології та природоохорони. Збереження навколишнього середовища та сталий розвиток важливі для України, особливо в контексті відновлення після війни. Екологи, природоохоронці й інші фахівці у цій галузі зможуть зробити свій внесок у поліпшення екологічної ситуації в країні.
  • Фахівці з міжнародних відносин, права та економіки. Для відновлення економіки й міжнародного співробітництва Україні будуть потрібні фахівці, які зможуть працювати над переговорами, розробкою законодавства та формуванням економічної політики. 

    Євгенія Клепа

    Фото без опису

    Executive Director у 1991 Accelerator, Director of Partnerships and Innovation у SET University

    Я працюю з різними бізнесами й організаціями на перетині кількох дисциплін і можу сказати, що як на ринку освіти, так і в ІТ будуть перспективними напрями кібербезпеки, блокчейну та Web 3.0.

    Росте також потреба в роботі зі спільнотами: їх стає все більше, це окремий бум, а працювати професійно майже нікому. Тож своєрідні ком’юніті білдери — це дуже перспективна історія.

    Якщо узагальнити, то я б сказала, що зміни технологічно відбуваються таким чином, що основні поточні завдання автоматизуються за допомогою диджитал-інструментів, а от візійну та стратегічно-сенсову роботу ніхто не скасовує, тому такі лідерські позиції однозначно будуть мати попит і в майбутньому. 

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень